Büyükbaş Hisse Adak Kurbanı

Yıl boyunca Adak kurbanlarınızı vekâleten kabul ediyor, Tanzanya’da kesimini gerçekleştirdikten sonra gerçek ihtiyaç sahiplerine dağıtımını yapıyoruz. Huzur Derneği olarak başta Afrika ülkeleri olmak üzere yardıma muhtaç bölgelerde adaklarınızı kesiyor ve yoksul halka ulaştırıyoruz.

Her sene sizler vasıtasıyla kesmiş olduğumuz kurban etleri sayesinde çok sayıda Afrikalı gıda ihtiyacının bir kısmını gideriyor. Huzur Derneği bölgedeki yetkililer tarafından verilen resmi verilere göre, en ihtiyaç sahibi köylere kurban eti dağıtımı yapıyor.

Kurban, tüm varlıkların Tek Yaratıcısı olan hakiki ve tek Allah'a ibadet olarak bir hayvanın kurban edilmesidir. Müslümanlar, Kurban Bayramı olan Ahta Bayramı günlerinde Hac ibadetinin (İslam'ın Beşinci İbadet direğinin) tamamlanmasında sunarlar. Kurban, peygamberleri İbrahim'e ve İbrahim'in en büyük oğluna rehberlik ettiği için Allah'a olan minnettarlığımızı ciddiyetle anar. İsmail'i tam teslimiyet dinine davet etmek ve bunun uzantısı olarak da o orijinal ilahî teslimiyet yolunu hepimize açmaktır.

"Kurban" kelimesi neden kullanılır?İbrahim'in bir koç kurban etme ritüeli, en büyük oğlu İsmail'in hayatı için ilahi bir fidyeydi. Allah başlangıçta İbrahim'e, her ikisi için de bir inanç testi olarak onu kurban etmesini emretti. Her ikisi de Allah'ın üzerlerindeki emrini yerine getirmeye karar verdiğinde, Allah İbrahim'in niyetini ve baba ile oğlun sembolik olarak yerine getirmesini kabul etti.

Onlara İsmail'in yerine bir koç sağladı ve yalnızca O'na imanla emsalsiz teslimiyetleri için onları tam olarak ödüllendirdi.

Allah'ın ilahi iradesine gönüllü olarak boyun eğmenin bu muazzam eylemi, onları hesaplanamaz bir şekilde “Allah'a daha da yaklaştırdı”. Bu, kurbanın geldiği Arapça kurban kelimesinin gerçek anlamıdır: Allah'a yaklaşma niyetiyle hareket etmek. Kurban - özgür irade sunumu - İslam'ın İlahi Kitab'ında, Kuran-ı Kerim'de kullanılan bir terimdir. Kelime, kendi içinde, bir ibadet eylemi olarak bir katliam gerçekleştiğinde ne olması gerektiğini açık bir şekilde tanımlar. Tek Allah'a boyun eğmek ve O'na "yaklaşmak" için samimi bir niyetle, neden kestiğimizi ve bunun nasıl yapılması gerektiğini bize öğretir. Farsça kurban, Kuran'ın Arapçası olan kurban kelimesinden türemiştir. “Yakınlaşmak” olan ritüel kurban etme niyetini vurgular. Urduca, Türkçe, Bengalce ve şimdi İngilizce de dahil olmak üzere diğer birçok dilde yaygın olarak kullanılmaktadır.


Anasayfa

Giriş/Üye

Hesap No

Bağış Yap

Sepetim