Büyükbaş Hisse Akika Kurbanı

Yıl boyunca Akika kurbanlarınızı vekâleten kabul ediyor, Tanzanya’da kesimini gerçekleştirdikten sonra gerçek ihtiyaç sahiplerine dağıtımını yapıyoruz.

Huzur Derneği olarak Akika kurbanlarınızı kesiyor ve yoksul kişilere dağıtıyoruz. Haydi sizde hayrınızı Afrika'da değerlendirin.

Akikanızı Huzur Derneği ile bağışlayarak sevinci yaymaya yardımcı olun

Bir çocuk doğduğunda, hayvan kurban etmek ve eti arkadaşlar ve akrabalar arasında ve ayrıca ihtiyaç duyan topluluk üyeleri arasında paylaşmak Peygamberimiz (sav)'in sünnetidir. Buna Akika denir ve İslam'da erdemli bir davranıştır.

HUZUR DERNEĞİ VE AFRİKA

Hz.Muhammed (s.a.v) iki sevgili torunu İmam Hasan ve İmam Hüseyin'e (a.s) bir Akika verdi.

Müslümanlar ayrıca çocuğun kafasını tıraş etmeye ve saçlarının ağırlığını gümüş olarak savunmasız ailelere bağışlamaya teşvik ediliyor.

Akika genellikle bebeğin doğumundan sonraki yedinci günde yapılır, ancak bazen daha sonra yapılır.

Akika töreni, kurban edilen hayvanın etinin pişirildiği ve aile, arkadaşlar ve ihtiyaç sahibi topluluk üyeleriyle paylaşıldığı bir kutlamadır.

Huzur Derneği, insanların Akika etini doğrudan en çok ihtiyacı olanlara bağışlamasına olanak tanıyan bir Akika Projesi yürütüyor.

Amacı, bir sonraki öğünlerinin nereden geldiğini her zaman bilemeyen savunmasız ailelere yardım etmek ve zorlu koşullarla karşılaştıklarında onları rahatlatmak ve morallerini yükseltmektir.

Birçok ülkede et özellikle pahalıdır ve ihtiyacı olanlar için ulaşılamaz. Bu nedenle, birçoğu aileleri için et pişirme şansına büyük değer veriyor.

Huzur Derneği personeli, dul kadınlar, çocuklar, yaşlılar ve evlerini terk etmek zorunda kalanlar gibi toplumun en savunmasız üyelerine taze et paketleri dağıtıyor.

Her paket aile başına yaklaşık 5 kg et içerir.

Akika (hakika, akika) nedir?

islami bir terminoloji olan Akika, doğum sırasında kesilen hayvan olarak tanımlanmaktadır. Çocuk için akika olmalıdır, çocuk adına kurban kesip saçını kesmelidir. Hadis (Buhari)

Akika (akika, akika) ne zaman yapılmalıdır?

Akika (haqiqa, aqeeqa) için tercih edilen yöntem, yedinci günde değilse 14'ünde veya 21'inde vb. yapılmasıdır. Bazı âlimler, bunun çocuk olgunlaşıncaya kadar devam ettirilebileceğini ve o zaman Akika (akika, hakika) yapılabileceğini söylemişlerdir. Ancak bu süreden sonra Akika (akika, akika) yapmanın bir önemi yoktur. Bazı âlimler, akîkanın (hakika, akîka) ölüm gününe kadar geçerli olduğuna dair fetva vermişlerdir. Bir kimse ergin olduktan sonra kendi Akika'sını (akîka, hakika) yaparsa, bazı alimlere göre sahih olmayıp, Fazül-bari'den de anlaşıldığı için bazı âlimlere göre caizdir.


Anasayfa

Giriş/Üye

Hesap No

Bağış Yap

Sepetim