Küçükbaş Akika Kurbanı

Yıl boyunca Akika kurbanlarınızı vekâleten kabul ediyor, Tanzanya’da kesimini gerçekleştirdikten sonra gerçek ihtiyaç sahiplerine dağıtımını yapıyoruz.

Huzur Derneği olarak, Akika kurbanınızı kesiyor ve taze et olarak yoksul halka dağıtıyoruz. Bu etler oradaki müslümanların uzun süre gıda ihtiyacını gideriyor. Yapılan kesim anı ve dağıtıma ilişkin video ve görselleri cep telefonunuza yolluyoruz.

Akikanızı Huzur Derneği'ne Bağışlayın


Bir çocuk doğduğunda, hayvan kurban etmek ve eti arkadaşlar ve akrabalar arasında ve ayrıca ihtiyaç duyan topluluk üyeleri arasında paylaşmak Peygamberimiz (sav)'in sünnetidir. Buna Akika denir ve İslam'da erdemli bir davranıştır.

Hz.Muhammed (s.a.v) iki sevgili torunu İmam Hasan ve İmam Hüseyin'e (a.s) bir Akika verdi.

Aişe (RA) Rasûlullah'ın şöyle buyurduğunu rivayet etmiştir:

"Yeni doğmuş bir erkek için iki benzer koyun ve bir dişi için bir koyun kes." [Tirmizi]

HUZUR DERNEĞİ VE AFRİKA'DA AKİKA KESİMİ

Dünyanın her yerinde Huzur Derneği, ihtiyacı olanlar için bir can simidi. Hayati çalışmalarımıza devam etmemize ve zorluk içinde yaşayanların aydınlanmasına yardımcı olmak için bugün Akikanızı Huzur Derneği ile bağışlayın.

Biz Müslümanlar ayrıca çocuğun kafasını tıraş etmeye ve saçlarının ağırlığını gümüş olarak savunmasız ailelere bağışlamaya teşvik ediliyor.

Akika genellikle bebeğin doğumundan sonraki yedinci günde yapılır, ancak bazen daha sonra yapılır.

Akika töreni, kurban edilen hayvanın etinin pişirildiği ve aile, arkadaşlar ve ihtiyaç sahibi topluluk üyeleriyle paylaşıldığı bir kutlamadır.

Huzur Derneği, insanların Akika etini doğrudan en çok ihtiyacı olanlara bağışlamasına olanak tanıyan bir Akika Projesi yürütüyor.

Amacı, bir sonraki öğünlerinin nereden geldiğini her zaman bilemeyen savunmasız ailelere yardım etmek ve zorlu koşullarla karşılaştıklarında rahatlama sağlamak ve morallerini yükseltmektir.

Birçok ülkede et özellikle pahalıdır ve ihtiyacı olanlar için ulaşılamaz. Bu nedenle, birçoğu aileleri için et pişirme şansına büyük değer veriyor.

Huzur Derneği personeli, dul kadınlar, çocuklar, yaşlılar ve evlerinden kaçmak zorunda kalanlar gibi toplumun en savunmasız üyelerine taze et paketleri dağıtıyor.

Her paket aile başına yaklaşık 5 kg et içerir.

Akika, Müslümanların çocuk doğduğunda gerçekleştirdiği dini bir ritüeldir. Yeni yaşamı kutlamanın ve nimetleri için Allah'a (cc) şükretmenin bir yolu olarak bir hayvanın kurban edilmesini ve fakirlere et dağıtılmasını içerir.

Akika zorunlu mu?

Akika yapmak farz olmamakla birlikte, Peygamberimiz (s.a.v.) ve ashabının gerçekleştirdiği şiddetle tavsiye edilen bir sünnettir. Peygamber (s.a.v.), torunları Hasan ve Hüseyin'in doğumları için Akika yaptı.

Neden Akika yapmalıyız?

Akika, çocuk sahibi olma nimeti için Allah'a şükretmenin bir yoludur. Aynı zamanda çocuğu şeytandan korumanın ve hastalıktan korumanın bir yoludur.


Anasayfa

Giriş/Üye

Hesap No

Bağış Yap

Sepetim