Küçükbaş Şükür Kurbanı

Yıl boyunca Şükür kurbanlarınızı vekâleten kabul ediyor, Tanzanya’da kesimini gerçekleştirdikten sonra gerçek ihtiyaç sahiplerine dağıtımını yapıyoruz.

Huzur Derneği olarak şükür kurbanlarınızı kesiyor ve yoksul ailelere dağıtoyruz. Haydi sizde şükür kurbanınızı yoksullara dağıtın.

Allah'a şükretmek ve şükretmek İslam'ın özüdür. Bu Dünya'da başarı ve bolluğun anahtarıdır ve Allah'a şükretmek her gün yapmamız gereken bir şeydir. Bu bir ibadettir, Allah'a yaklaşmanın bir yolu ve O'nun rızasını kazanmanın bir yoludur. Acı çekiyor olsak ve işler istediğimiz gibi gitmiyor olsa bile, verilenlerle mutlu olmalıyız. Allah bize doğal kabul ettiğimiz o kadar çok şey verdi ki, bize bahşettiği her şey için O'na nasıl teşekkür edeceğimizi öğrenmeliyiz - apaçık işleyen bedenlerimiz ve zihinlerimizdir.

Yaratıcımıza minnettarlığımızı ifade etmek fazla zamanımızı almayacak. Bu bir ibadet şeklidir ve şükretmenin ve Allah'a şükretmenin sayısız faydası vardır.

Allah ile ilişkimiz ve bağlantımız, İmanımızın ne kadar güçlü olduğuna ve Allah'a ne sıklıkta ibadet ettiğimize bağlı olarak her zaman dalgalanacaktır. Ancak şükretmek ve Allah'a şükretmek bu ilişkiyi güçlendirir.

ALLAH'A ŞÜKÜR ETMENİN YOLLARI NELERDİR?

Şükrederek, bol olsun ya da olmasın, bize verdiği her şeyden razı olduğumuzu Allah'a gösteriyoruz. Allah, her zaman minnettar olduğumuzu görecek ve bize daha fazlasını vererek, minnettar kalma çabalarımız için bizi ödüllendirecektir.

Hangi durumda olursak olalım her zaman Allah'ın rızasını istemeliyiz. Bu çok itibarlı bir ibadettir. Şükretmek ve şükretmek, otomatikman Allah'tan bir hoşnutluk arama biçimi haline gelir ve mükâfatını bolca alırız.

Ama minnettarlığımızı nasıl ifade ederiz? Minnettarlığınızı birçok farklı şekilde ifade edebilirsiniz. Aşağıda birkaç yaygın yolu listeledik:

Mümkün olduğunca sık "Elhamdülillah" "Allah'a hamd olsun" diyerek başlayın. Peygamberimiz (s.a.v) şöyle buyurmuştur: "Bir şey yerken Allah'a şükrederse, bir şey içtiğinde de Allah'a şükrederse, Allah kulundan razı olur." (Müslim) Bu hadis bize gösteriyor ki, en küçük şeylere bile şükretmekle Allah (cc) bizden razı olacaktır.

Zor zamanlarda sabırlı davranarak da minnettar olabilir ve minnettarlığımızı gösterebiliriz. Her insan zorluklardan ve imtihanlardan geçer ve bunu yaptığımızda Allah'ın bize verdiği her şey için şükretmeyi hatırlamalıyız. İster işimizi kaybetsek, ister yaralansak, ister bir yakınımızı kaybetmenin üzüntüsünü yaşasak, Allah'a yönelip şükretmek ve sabretmek çok makbul bir ibadettir.

Minnettarlığı göstermenin bir başka yolu da, dışarıda bizden on kat daha kötü şeyler yaşayan birinin olduğunu her zaman hatırlamaktır. Kendimizi bizden daha fazlasına sahip olanlarla karşılaştırmak yerine, zaten sahip olduklarımızı bize verdiği için Allah'a her zaman şükretmeliyiz. Peygamber Efendimiz (s.a.v.) “Senden azına sahip olana bak, senden fazlasına sahip olana bakma, bu Allah’ın nimetlerini küçümsememeni sağlar.” buyurmuştur. (Müslüman)


Anasayfa

Giriş/Üye

Hesap No

Bağış Yap

Sepetim