Kurban Bağışı

Kurban bağışı, İslam dininde önemli bir ibadet olarak kabul edilmektedir. Hayır işidir. Allah'a yaklaşmak, ibadet etmek ve yardımlaşma duygularını pekiştirmek amacıyla yapılan bir ibadettir. Müslümanlar, bu dönemde belirlenen kurbanlık hayvanlardan birini keserek etinden ve derisinden fakirleri, ihtiyaç sahiplerini ve muhtaçları faydalandırmak üzere Allah'a adarlar. Kurbanlık hayvanlar genellikle koyun, keçi, sığır veya deveden seçilir.

Kurban Bağışı - 0212 963 33 83

Kurban bağışı yapmak için hoş geldiniz. Huzur Derneği, Asya ve Afrika'da zorluk, imkansızlık ve yoksullukla mücadele ederek yaşamaya çalışan kardeşlerimize ulaştırmak üzere Vacip Kurban bağışı almaktadır. Bağışçılarımızın verdiği vekaletler doğrultusunda ihtiyaç tesbiti yapılan bölgelerde İslami usül ve kaidelere uygun bir şekilde kurbanlık alım ve kesimleri gerçekleştirilerek yine bölgelerdeki ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmaktadır. Günümüzde çok sayıda kişi "kurban bağışı yapılacak yerler" , "kurban bağışı nerelere yapılabilir?" . Şeklinde arayış içerisinde olmaktadır. Huzur derneği olarak bu arayışlara mümkün olan en iyi şekilde çözüm sunmaktayız. 2024 yılında bağışlarınızı huzur derneği güvencesiyle yapabilirsiniz. Bizlere detaylı olarak sorularınızı sormak ve bağış yapmak için 0212 963 33 83 aracılığıyla ulaşabilirsiniz.

Kuranı Kerimde Kurban İle İlgili Ayetler

Rabbimiz Kuran’ı Kerimde Hac Suresi 34. Ayette: ‘ Biz, her ümmet/topluluk için kurbanı (kurban kesmeyi) meşrulaştırdık.’ Diğer bir ayette rabbimiz ‘ Rabbin için (rabbinin rızası için) kurban kes’ (Kevser suresi) buyurmuştur. Bu bağlamda kesilecek hayvanın kanı Allah-u Teala’ya ulaşır mı? Bu konu ile ilgili rabbimiz Kuran-ı Kerim’de, hac suresi 37’inci ayette ‘ Onların (yani kurbanın) eti veya kanı (Allah’a) ulaşmaz. Lakin takvanız ulaşır’ buyurmaktadır. Et niyeti ile kesilen kurban olmaz etlik olur. Saffat suresi 107’inci ayette ‘İbrahim aleyhisselam’a kurbanlık için koç verildiği’ bildirilmektedir.

Bütün Yönleriyle Kurban İbadeti

Bu ibadet çeşidi, Allah-u Teala’ya yaklaştıran bir ibadettir. Arapça ‘kbr’ kökünden gelen bir kelimedir. Allah-u Teala yolunda feda etme anlamında kullanılır. Hz. İbrahim Aleyhisselam’ın sünneti olan bu ibade Peygamberimiz Aleyhisselam’ın sünnetinde de yer almaktadır. İslam’da Zilhicce ayının onuncu günü kutlanan bayramdır. Müslümanların iki bayramı vardır ve ikincisi Kurban Bayramı’dır. Hz. İbrahim Aleyhisselam’ı imtihan eden rabbimiz, ‘ona Hz. İsmail’i kurban etmesini’ emretmiştir. Bu emri zor da olsa uygulamaya karar veren Hz. İbrahim (Aleyhisselam) tam bir bağlılık göstermiştir. İsmail Aleyhisselam’ı kurban etmek üzereyken rabbimiz ona bir koç göndermiştir. Bu olay kurban ibadetinin ortaya çıkışını anlatmaktadır.

Kurban Bağışı Fiyatları Ne Kadar?

Kurban bağışı fiyatları, kesilecek hayvanın türüne göre değişkenlik göstermektedir. Örneğin küçük baş & büyük baş fiyatları arasında değişkenlik olmaktadır. İlgili ülkelerin para değerlerine göre fiyatlar değişkenlik gösterebilmektedir. Güncel kesim fiyatları hakkında bilgi sahibi olmak için iletişime geçebilirsiniz.Özellikle hangi ülkede bu bağışın yapılmasını istiyorsunuz? Büyük baş mı küçük baş mı bağışlayacaksınız? Gibi farklı sorulara verilecek cevaplar da önem arz etmektedir. Sizlere bu konuda huzur derneği olarak en iyi şekilde yardımcı olmaya hazırız. Mümkün olan en ucuz kurban fiyatlarını hayrınıza vesile olmak adına sunmaya hazırız.

Kurban Bağışı

Hangi Hayvanlar Kurbanlık Olur?

Huzur derneği olarak, küçük ve büyük baş kurban bağışında bulunmak isteyen kişilere yardımcı olmaktayız. Hac suresinde 36. ayette‘Biz, büyükbaş (sığır, inek, deve, boğa vs.) hayvanları da sizin için Allah-u Teala’nın dininden bir kurban/işaret kıldık. Onlarda sizler için hayr vardır.’ Koyun, sığır, keçi, manda, deve, boğa ve inek gibi hayvanlar kurban olur. Kümes hayvanları hiçbir şekilde kurban olmaz.

Ayrıca yabani olan geyik türü hayvanlar da kurban olmaz. Koyun keçi 1 yaşında olmalıdır. Ancak altı aylık olup cüsseli ise bu durumda kurban olabilir (Müslim/edahi bölümünde geçen hadis). Rasulullah küçük baş içerisinde iki boynuzlu koçların en iyi kurban olduğunu buyurmaktadır. Keçilerde 1 yaşını doldurması şarttır. Küçük başı tek kişi keser. Büyük başlarda ise iki yaş şartı vardır. Sığır ve manda için 7 kişiye kadar ortak kesim yapılabilir. Kurbana iştirak edenlerin Müslüman olması ve sadece kurban niyeti ile ortak olması gerekir. X Develerde ise yaş sınırı 5’tir. Develerde de ortaklaşa 7 kişi girebilir. Ortaklardan biri ölürse varisi girebilir.

Yalnız alım ve kesim işlemi izinli olmalıdır. Kesecek kişi vekaletini verdiğini sözlü bir şekilde söylemelidir. Hz. Ali (ra) şu şekilde rivayet etmektedir. ‘Rasulullah aleyhisselam kurban alırken göz ve kulağa dikkat etmemizi kusurlu/özürlü olanları kesmememizi emretti.’(Ebu Davud) Sahih Hadis-i Şeriflerde hangi hayvanların kesilebilecek şu şekilde tasvir ediliyor:

 1. Bir veya iki gözü kör/ama olan, açıkça kör olup tek gözü kör olan.
 2. Kesilecek yere gidemeyecek kadar ayağı kırık olan, topallığı belli olan.
 3. Kesilecek yere gidebilirse kurban olabilir.
 4. Kulağın üçte biri kesik olan.
 5. Kulakları düşen veya kulaksız olan.
 6. Kulağı önden veya arkadan kesik olan veya dilimlenmiş olan.
 7. Kuyruğunun yarısı olmayan, üçte birinden fazlası kesilmiş kuyruksuz bir şekilde doğan.
 8. Burnu kesik olan.
 9. Dilinin büyük çoğunluğu kesik olan.
 10. Dişleri dökülmüş veya dişsiz olan.
 11. Boynuzu kırık veya kökünden kırılmış olan.
 12. Hayası ve memesi uçtan kopmuş olan.
 13. Keçide ve koyunda bir, sığırda ise iki memesi kurumuş olan.
 14. Aşırı zayıf olan. Hasta ve ölecek derecede olan.
 15. Kontrol edilemeyecek kadar deli olan.
 16. Pisliğini yiyen şartlara uyan hayvanlar usulünce temizlenmezse kurban olmaz. Pislik yiyen hayvanın etinin yenmesini Rasulullah yasaklamıştır (Nesai/Dahaya) Deve ve sığır yirmi gün temiz yiyecek ile beslendikten sonra kurban edilmelidir.

Keçi ve koyun gibi hayvanlar ise 10 gün temiz yiyecek ile beslenmelidir. Kurbanın Zilhicce ayının 10, 11 ve 12’inci günlerde kesilmesi uygundur. Kurban üçüncü günün akşamına kadar kesilebilir, gece kesilmez. Küçük baş hayvanlar ve deve hariç büyük başlar Zehb yani çene kemiğinin altından, develer ise nahr yöntemi ile kesilir. Nahr, göğüs kafesi ile boğaz arasına verilen isimdir. Nefes borusu, yemek borusu ve omurilik kesilmiş olmalıdır.

Hayvanı güzelce kesim yerine getirmek, gözünü bağlamak, bıçağı keskinleştirmek, hızlı kesmek, yüz ve ayakları kıbleye yöneltmek, sağ arka ayağı serbest bırakıp bağlamak sünnettir. Bağış alan kurumlardan bir tanesi olan Huzur Derneğine bağışlarınızı yapabilirsiniz.

Vacip Kurban Bağışı Afrika

Afrika kıtasında ekonomik zorluklar yaşandığı için, bu durum pek çok Afrikalı'yı zor durumda bırakmaktadır. Kurban bağışları, İslam dünyasında önemli bir ibadet ve yardım etme biçimi olarak kabul edilmektedir.

Bu anlamda, Afrika kıtası, her yıl dünya genelindeki Müslüman topluluklarının kurban bağışlarının önemli bir hedefi haline gelmektedir. Kurban Bayramı'nda yapılan bağışlar, kıtanın farklı bölgelerindeki ihtiyaç sahiplerine ulaştırılarak birçok ailenin yüzünü güldürmektedir. Afrika'da kesilen kurbanlar, bölgede açlıkla mücadele eden bölge halkına dağıtılmaktadır. Bizlere Afrika kurban bağışı konusunda ulaşabilirsiniz.

Vacip Kurban bağışlarınızı https://www.huzurdernegi.org/bagis web sitemiz üzerinden kredi kartınız ile online yapabilir, hisse bedelini banka hesaplarımıza EFT/Havale yoluyla aktarabilirsiniz. Banka transferlerinde açıklama kısmına "VACİP KURBAN" notu ile birlikte hisse sahibinin ad soyad ve telefon bilgilerinin de girilmesi gerekmektedir. Vacip Kurban ile ilgili detaylı bilgi almak için [email protected] adresine mail atabilir ya da +90 (212) 963 33 83 numaralı hattımızı arayabilirsiniz.

Kurban Bağışı Yapmak Caiz Midir?

Peki kurban bağışı yapmak caiz midir? İslam'a göre, bu bağışı yapmak caiz ve hatta bir ibadet olarak kabul edilmektedir. Kurban, İslam'ın beş şartından biri olan hac ibadetiyle aynı zamana denk gelen İslam takvimindeki Zilhicce ayının onuncu, onbirinci ve onikinci günlerinde kesilen belirli bir hayvanın etinin fakirlere, ihtiyaç sahiplerine ve komşulara dağıtılması anlamına gelir. Kurban ibadeti, müslümanlar için bir şükran ifadesi, yardımlaşma ve dayanışma gösterisi olarak değerlendirilir. Kesilen hayvanın etinin bir kısmı ihtiyaç sahiplerine dağıtılırken, bir kısmı ailenin kendisi tarafından tüketilebilir. Aynı zamanda, bu ibadetle kişi, Allah'a yaklaşma ve O'na şükran borcunu ödeme amacını taşır. Günümüzde çok sayıda kişi belirli periyotlarda "diyanet kurban bağışı", "lösev kurban bağışı", "ihh kurban bağışı" konularında arayış içerisinde olmaktadır. Huzur derneği, bu arayışlerdan farklı bir şekilde "vacip kurban bağışı" konusunda hizmet vermektedir.


Anasayfa

Giriş/Üye

Hesap No

Bağış Yap

Sepetim