Fidye

Huzur Derneği olarak bizlere bağışlamış olduğunuz fidyeleri hem yurtiçindeki hem de yurtdışındaki ihtiyaç sahiplerine ulaştırıyoruz.

Ramazan-ı Şerif'te çeşitli sebeplerle oruç tutamayan siz değerli bağışçılarımızın, Fidyelerini Türkiye ve Afrika'daki yoksul ve yardıma muhtaç kardeşlerimize dağıtıyoruz. Sizler de Huzur Derneği ile gönül rahatlığıyla fidyenizi bağışlayabilirsiniz.

Huzur Derneği dünyanın her yerinde gerçekleştirdiği faaliyetlerle binlerce mazlumun gönlünü kazanmaya devam ediyor.

FİDYE NEDİR?

Ramazan ayında oruç tutamayan kimse (örneğin, hastalık, yolculuk veya âdet gibi sebeplerle) gücü yettiğince kaza oruçlarını kaza etmelidir. Ancak, kaza oruçlarını kaza edemeyeceklerse (yaşlılık veya iyileşmesi muhtemel olmayan kronik hastalıklar nedeniyle) başkasının doyurulması için fidye vermeleri gerekir.

“[Oruç] sınırlı sayıda gündür. O halde, içinizden kim [onlar sırasında] hasta veya yolculukta ise, o zaman eşit sayıda [tamamlanır]. Ve [oruç tutmaya gücü yetenlere] - [her gün] bir fakiri doyurmak için [yerine] bir fidye. Kim de fazla gönüllü olursa, kendisi için daha hayırlıdır. Bilseydiniz, oruç tutmanız sizin için daha hayırlıdır.” (Bakara, 2/184-5)

Kim fidye vermeli?

Hanefi mezhebinde fidye, ancak Ramazan orucunu tutamayacak durumda olan, başka bir vakitte tutamadığı oruçları kaza edemeyen ve bir daha da kaza edebilmesi beklenmeyen kimse tarafından verilir. Her üç şart da yerine getirilmelidir, aksi takdirde fidye verilmez, kaza oruçları kaza edilir.

Hanefi mezhebinde kaza orucunun kazası için bir zaman sınırı olmadığı için fidye, ancak kişinin ömrü boyunca kaza orucunu tutacağına dair bir ümidi yoksa geçerlidir. Bu, aşağıdakilerin fidye ödemeye uygun olmadığı anlamına gelir:

Geçici bir hastalıktan dolayı birkaç gün oruç tutamayan kimse
Yanlışlıkla veya kasten orucunu bozan kimse
Bu yıl ameliyat ve benzeri nedenlerle oruç tutamayan, ancak gelecek yıl oruç tutması beklenen kişi
Kaza orucunu kaza edecek sıhhate sahip olamayacağını düşünerek fidye ödeyip de ilerde sağlığına kavuşursa, fidyeleri sadaka olur ve kaza oruçlarını kaza etmelidir.

Dolayısıyla Hanefi mezhebinde Ramazan orucunu tutamayan hamile veya emzikli kadının daha sonra kaza edebileceği için fidyesi yoktur.

Ne kadar ödemeniz gerekiyor?
Kaçırılan her gün için yaklaşık 2 kg buğday ödenmesi gerekir. Lütfen bölgenizdeki tam miktarın ne olduğu konusunda yerel bir ilim adamına danışın.
Anasayfa

Giriş/Üye

Hesap No

Bağış Yap

Sepetim