Yurtdışı kumanya

Afrika'nın başta; Mali, Togo, Kamerun, Çad, Tanzanya olmak üzere diğer ülkelerindeki kardeşlerimize sene içerisinde kumanya yardımı yapabilir, ihtiyaçlarını karşılamalarına yardımcı olabilirsiniz.

Huzur Derneği olarak Mali, Togo, Kamerun, Çad, Tanzanya gibi yoksul ve mağdur ülkelerde Ramazan ayı boyunca gıda kolisi dağıtıyoruz.

Kuraklık ve çatışma, Afrika Boynuzu ve Sahel bölgelerinde rekor sayıda insanı acil yardıma muhtaç hale getirdi ve krizlerin yükünü kadınlar ve çocuklar karşı karşıya bıraktı. Dünya, daha fazla acıyı önlemek için şimdi harekete geçmeli.

Kuraklık Afrika Boynuzu'nu etkisi altına almaya devam ederken milyonlarca insan insani bir felaketle karşı karşıya. Kriz, COVID-19 pandemisi, devam eden çatışmalar, çöl çekirgeleri ve Ukrayna'daki savaş nedeniyle artan gıda fiyatları ile daha da ağırlaşıyor.

AFRİKA VE GÜNCEL YOKSULLUK DURUMU
Somali, Etiyopya ve Kenya'da 14 milyondan fazla insan zaten açlığın eşiğinde - yaklaşık yarısı çocuk. Yağışlar azalmaya devam ederse, fiyatlar yükselmeye devam ederse ve dünya liderleri krizdeki insanların ihtiyaçlarını karşılamak için yardım fonlarını artırmazsa bu sayı 2022'nin ortalarında 20 milyona yükselecek.

En iyi senaryoda bile - ortalamanın üzerinde yağışlar kuraklığı sona erdiriyor - insanların iyileşmesi aylar alacaktı.

Bir krizde yardım
Hediyeniz, yaşamları çatışma ve kriz nedeniyle paramparça olan ailelere gıda, tıbbi bakım ve acil destek hizmetleri sunmamıza yardımcı olacak. Haydi siz de Huzur Derneğini destekleyin ve yardımlarınızı bizlere ulaştırın.

İşte Afrika ülkelerindeki güncel durum:

Etiyopya

La Niña etkisi, iklim değişikliğinin kuraklık ve sel sıklığını artırdığı bir ülkede koşulları daha da kötüleştirebilir. Bu doğal afetler ve Tigray, Amhara ve Afar bölgelerinde devam eden çatışmalar, Etiyopya'yı Uluslararası Kurtarma Komitesi'nin 2022'de en fazla kötüleşmesi beklenen krizler listesinde ikinci sıraya taşıdı.

Somali

2022'nin başından bu yana Somali'de 500.000'den fazla insan yiyecek ve su bulmak için evlerini terk etti. Somali'de siyasi istikrarsızlık ve Eş-Şebab ile hükümet ve uluslararası güçler arasında devam eden çatışmalar yaşanıyor. İklim değişikliğinin etkileriyle birleşen bu çatışma, Somali'yi dünyanın en kötü ülke içinde yerinden edilme krizlerinden biri haline getirdi.

Kenya

Eylül 2021'de Kenya, yaklaşık 3 milyon insanın açlığın eşiğinde olduğu bir ulusal felaket durumu ilan etti. Ekin ve hayvan yetiştiriciliğine bağımlı olan binlerce Kenyalı, kuraklık devam ederken yeni otlaklar veya gelir ve yiyecek kaynakları bulmak için harekete geçiyor. Komşu ülkelerden gelen mülteciler de aşırı açlıkla karşı karşıya kalanlar arasında.


Anasayfa

Giriş/Üye

Hesap No

Bağış Yap

Sepetim