Kurban Bayramı ne zaman başlıyor 2024? Afrika Kurban Bağışı

Huzur Derneği olarak bu kurban bayramında da sizlerin bağışlarını Afrika'daki yoksul halka ulaştırıyoruz.


Müslüman aleminin hasretle beklediği dini günlerden biri olan Kurban Bayramı için geri sayım başladı. Merakla araştırılan “Kurban Bayramı ne zaman başlıyor? "Tatil tatili kaç gün olacak?" sorularının yanıtlarını burada bulabilirsiniz. haberimizin devamında.


Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından açıklanan takvime göre 2024 Kurban Bayramı'nın ilk günü 16 Haziran Pazar gününe denk geliyor. Bayramın 2. günü 17 Haziran Pazartesi, 3. Günü 18 Haziran Salı 4 Günü 19 Haziran.

Kurban Bayramı'nın tarihleri ​​zaman zaman araştırılıyor. Ramazan Ay'ı gelirken Kurban

Bayramı'nın tarihleri ​​de merak ediliyor. Peki, Kurban Bayramı ne zaman ve hangi gün?

2024 Kurban Bayramı'na sayılı günler kala bu manevi barış gününün anlamı hakkında bir kaç bilgi paylaşmak istedik. Bayram denilince akla “Kurban nedir?” Konuyla ilgili bir makale yazdık.


Manevi değerlerimizi korumanın yollarından biri de bu değerlerden bahsetmek olacaktır. Bu yazımızı okuduktan sonra Kurban Bayramı ile ilgili merak ettiğiniz ve cevap aradığınız tüm soruların cevaplarını bulacaksınız. Kurban Bayramı'nın anlamı ve önemi ile kurbanın dinimizdeki yeri ve önemi hakkında her yaştan okuyucumuza faydalı olabilecek bir yazı hazırladık. Böylece Kurban Bayramı'nda bir kul olarak bizden beklenen tüm görevleri yerine getirebileceğiz.


2024 yılında Kurban Bayramı'nın güzel bir şekilde hatırlanmasını ve geride güzel anılar bırakmasını istiyoruz. Huzur ve sükunet içinde nice bayramlara!


Kurban, Allah'a şükretmek, şükretmek ve O'nun varlığına imanı göstermek için yapılan bir ibadettir.


Kurban Bayramı; Bu ibadet her yıl belirli günlerde yapılır.
Kurban Bayramı'nda ibadet etmek isteyenler, şartları taşıyan hayvanları Allah rızası için keserek kurban ederler.
İnsanlık tarihi kadar eski bir ibadet olan kurban kesme, ilahi dinlerin en önemli ibadeti olarak kabul edilir.


2024 KURBAN BAYRAMI TARİHLERİKurban Bayramı Arefesi: 15 Haziran 2024 Cumartesi (yarım gün)


Kurban Bayramı 1. Gün: 16 Haziran 2024 Pazar

Kurban Bayramı 2. Gün: 17 Haziran 2024 Pazartesi

Kurban Bayramı 3. Gün: 18 Haziran 2024 Salı

Kurban Bayramı 4. Gün: 19 Haziran 2024 Çarşamba


Kurban Bayramı Nasıl Ortaya Çıktı?


Kurban Bayramı hicretin ikinci yılında başladı. Kurban Bayramı'nın ne olduğunu ve nasıl ortaya çıktığını merak edenleri kısa bir bilgi ile aydınlatalım:


Kurban ibadeti İbrahim ile oğlu arasında başlar.
Hz. İbrahim bir gün evinde uyurken rüyasında oğlu İsmail'i kurban ettiğini gördü.
Bu rüya üzerine Mekke'ye gitti ve oğlu İsmail'i annesiyle gördü.
Oğluna gördüğü rüyadan bahsetmeden bir ip ve bıçak almasını söylemiş. Daha sonra evi için vadiden odun toplayacaklarını açıkladı.
Baba oğul vadiye doğru yürürken şeytan Hz. İbrahim'in huzuruna çıktı ve Allah'ın bu emrini yerine getirmemesi için onu ayartmaya çalıştı. Ama Hz. İbrahim bu oyuna inanmadı.
Bunun üzerine baba oğluna: "Rüyamda seni Allah'a kurban ediyordum" dedi. Rüyasını anlattı.
Oğlu bu duruma, “Baba, sana ne emredildiyse onu yap, babacığım! Beni kurban etmek istediğin zaman beni bir iple bağla ki bana karşı sana bir şey isabet ederse sevabım azalmasın. Ayrıca beni boğmak için yattığınızda yüz üstü yatın ve alnımı yere dayayın. Çünkü yüzüme baktığında kalbin inceliyor ve bu durumun seni Allah'ın emrettiğini yapmaktan alıkoymasından korkuyorum!" o cevapladı.
Hz. İbrahim oğlunu kurban edecekken Allah, "Ey İbrahim! Sen rüyana sadık kaldın, işte oğlun için keseceğin kurban, onu boğ!" Burada kurban ibadeti bu dini değerle günümüze kadar korunmuştur. Kurban bağışı gibi konularda bizlere ulaşabilirsiniz.


Anasayfa

Giriş/Üye

Hesap No

Bağış Yap

Sepetim